Dziennik projektu realizowanego w ramach akcji Edukacja Szkolna na zasadach programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr9 z Oddziałami Przedszkolnymi w Inowrocławiu.„Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Agencji Narodowej Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.

17 kwietnia 2024

Nicea


 Nicea to miejsce dwóch kursów w ramach projektu " Nowe wyzwania, nowe możliwości" w ramach programu Erasmus +

Nicea to stolica Lazurowego Wybrzeża i modny śródziemnomorski kurort. Miasto jest idealnym wyborem na długie wakacje, bo jest świetnie skomunikowane z najważniejszymi atrakcjami w regionie.

Nicea jest 5. największym miastem Francji (ok. 350 tys. mieszkańców) i nieformalną stolicą Lazurowego Wybrzeża. Samo miasto oferuje mnóstwo atrakcji i pięknych widoków, a dookoła niego znajduje się wiele atrakcji, do których można łatwo i tanio dojechać autobusem lub pociągiem.Nicea zachwyca architekturą z okresu La Belle Epoque, długą na 7 km Promenadą Anglików i wyśmienitą francusko – włoską kuchnią. Miasto leży nad malowniczą Zatoką Aniołów i z powodzeniem może być bazą wypadową do zwiedzania całej okolicy

Niceę założyli Grecy z Marsylii między IV, a II w. p.n.e. nadając miastu nazwę Nikaia (od Nike, greckiej bogini zwycięstwa). Pierwsza osada znajdowała się na terenie obecnego Wzgórza Zamkowego. Z kolei Rzymianie osiedlili się nieco dalej od morza, w dzisiejszej dzielnicy Cimiez.

Historia Nicei pełna jest bitew i wciąż zmieniających się granic w pobliżu miasta. W średniowieczu Nizza (tak nazywali ją Włosi) przechodziła z rąk do rąk; należała m.in. do hrabiów Prowansji oraz książąt Sabaudii. W 1543 r. została oblężona i okradziona przez wojska francusko – tureckie, a oryginalne kule armatnie z tego ataku wciąż można odnaleźć w mieście (3 z nich wiszą między balkonem, a arkadami kościoła na Placu Garibaldiego).

Do Francji miasto należy od 1860 r. kiedy to zostało przyłączone w drodze referendum (chociaż decyzja była podjęta jeszcze przed nim). W 2001 r. w Nicei podpisano Traktat Nicejski, dzięki czemu Polska weszła do Unii Europejskiej w 2004 r. Miało to miejsce w Pałacu Książąt Sabaudii, który można zobaczyć stojąc na samym środku targowiska Cours Saleya.

Atrakcje – co zobaczyć w Nicei?

Najważniejsze atrakcje Nicei znajdują się w centrum miasta i są dostępne w zasięgu spaceru. Można je odkryć w 3 – 4 godziny. Warto jednak przeznaczyć cały dzień na zwiedzanie miasta i dotrzeć także do atrakcji leżących nieco dalej od centrum.

Ponieważ atrakcji w Nicei nie brakuje, a turyści nie zawsze wiedzą, co warto zobaczyć, oto ich lista bez opisu: Plac Massena, Stare Miasto, Promenada Anglików, Wzgórze Zamkowe, Stary Port, Plac Garibaldiego, dzielnica Cimiez, Park Phoenix, wzgórze Mont Boron. Poniżej znajdziesz opisy poszczególnych miejsc.

wiedzanie Nicei najlepiej rozpocząć na Placu Massena, który uznawany jest za centrum miasta. Jeszcze w pierwszej połowie XIX w. w miejscu placu stał most łączący Stare Miasto z Nowym Miastem. Rzeka Paillon wciąż płynie w tym miejscu, ale została zabudowana, bo zalewała Stare Miasto. Dzięki temu powstał Plac Massena oraz Promenada Paillon, która jest dzisiaj miejscem spacerów. Znajdują się tam fontanny i place zabaw dla dzieci.

Spacerując po rzece Promenadą Paillon do końca dotrzemy do Placu Garibaldiego, który jest chyba najbardziej włoskim miejscem w Nicei. Plac ten powstał w 1773 r., aby przywitać króla Sardynii Wiktora Amadeusza III i nosi imię Giuseppe Garibaldiego (1807-1882), bohatera narodowego Włoch. Zasłynął on udziałem w zjednoczeniu tego kraju, a urodził się właśnie w Nicei. Będąc na placu warto zwrócić uwagę na świetny przykład malarstwa iluzjonistycznego (fr. trompe l’oeil). Dekoracje na budynkach dookoła są namalowane. Prawdziwe są tylko okna, okiennice i balkony.


„Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Agencji Narodowej Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz